Як зупинити вірус корупції?

Вітаю, шановні. Верховна Рада проголосувала за закон про створення Державного бюро розслідувань. Разом із обранням антикорупційного прокурора, що має статись найближчим часом, та початком роботи Національного Антикорупційного Бюро, в країні складаються організаційні й інституційні передумови для боротьби з корупцією. Так, розумію ваш скепсис – мовляв, і раніше в Україні не було законів, які б дозволяли корупцію, а при кожному силовому відомстві був відділ по боротьбі з нею. Але як боролись всі ці органи з корупцією, ми знаємо. І цей би вірус імітації боротьби не занести в нові структури.
Нагадаю, що основне завдання НАБ – протидіяти корупції високопосадових державних чиновників. Схоже, роботи у всіх цих структур буде багато.
Нафто-газові справи в країні і так були, м'яко кажучи, не блискучі. Громадська свідомість так і не проковтнула історію з купівлею Україною через підставних посередників нафтогазових веж, які ЗМІ назвали ім'ям екс-Міністра палива та енергетики і тодішнього Віце-прем'єра з ПЕК Юрія Бойка, як себе показали вже нові діячі нафто-газового сектору. Точніше, показав канал 112, журналісти якого "відкопали" маєток керівника "Нафтогазу" Андрія Коболєва. Будинок, приблизно, на 300 квадратів, не вписаний у Декларацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру. Точніше, в декларації зафіксовано будинок у 275,5 квадратів, але в іншому, Києво-Святошинському районі. За поштовим індексом не складно перевірити, що йдеться таки про різні будинки. Чи то керівник "Нафтогазу" у своїх маєтках заплутався, чи то сфальсифікував декларацію. Можливо, ми знову почуємо вже відому пісню наших політиків про дружину, або тестя (тещу), які займаються бізнесом в особливо великих розмірах? Додає перцю той факт, що йдеться про будинки керівника державної монополії, яка коштує українцям не один мільярд гривень на рік. Окрім нафти й газу, "Нафтогаз" качає гроші з державного бюджету. Прогнозний дефіцит бюджету монополіста, узгоджений з МВФ, становитиме, щонайменше 61, 9 мільярди гривень (!) за цей рік. Але існує висока вірогідність, що це не остаточна цифра збитків "Нафтогазу", а кінцева сума буде значно вищою. Економіст Володимир Лановий взагалі вважає, що настільки неефективні структури, як НАК "Нафтогаз" необхідно ліквідувати, оскільки цей супермонополіст покриває всі збитки та надлишкові витрати в системі. А розмови про якісь маєтки керівника настільки неефективної державної структури, яка покриває дефіцит бюджету народними грошима – за межею розуміння. Та ще й в умовах війни. На жаль, посилання на спосіб життя європейських політиків, які часто їздять в свої офіси на метро, і вважають всі ці угіддя українських політиків ознакою корупції на найвищому рівні, просто недоречні. Не сприймаються в нашій країні такі аргументи.
Отже, в декларації за 2014 рік, підписаній Андрієм Коболєвим 15 березня 2015 року, згадок про володіння будинком поблизу Київського водосховища, немає. Як і відмітки про оренду цього комплексу. Звісно, можна було б припустити, що все це майно з'явилось у користуванні керівника "Нафтогазу" вже після підписання згаданої декларації. Якби не коментарі охоронців в матеріалі "112 каналу", які стверджують, що пан Коболєв поселився у цьому маєтку в листопаді минулого року... Є ще один пункт у декларації Андрія Коболєва, який, принаймні, викликає запитання: оренда квартири площею в 115 кв. метрів в центрі столиці, на вулиці Пушкінській, за 40 тисяч гривень на рік. Тобто, 3333 гривні і 33 копійки на місяць. Власники малогабаритних кімнат готельного типу десь на Лісовому масиві можуть святкувати: оренда їхніх бетонних "нірок" на околиці Києва, коштує дорожче. А якими є ринкові ціни оренди в центрі Києва? Мій, дуже швидкий огляд пропозицій ріелтерів показав зовсім інший порядок цін: сума оренди квартири, навіть, меншої площі, на тій же вулиці Пушкінській, сягає 35 – 36 тисяч гривень на місяць. В 10 разів дорожче, аніж задекларована Андрієм Коболєвим. Звідки така різниця? Або власник квартири займається благодійністю, або уникає оподаткування. А, можливо, тут діють інші закони математики: середньоринкова ціна оренди в 420 тисяч гривень означала б, що більшу половину своїх задекларованих прибутків у майже 770 тисяч гривень, керівник "Нафтогазу" витрачає на... оренду квартири. А як же тоді бути із заміською резиденцією? Одним словом, питань багато. Але навіщо гадати? Відповідь на поставлені питання має дати Генеральна прокуратура. Я щойно поспілкувався з керівником ГО "Центр Протидії Корупції" Віталієм Шабуніним, який сказав, що активісти з Центру вивчають ситуацію, пов'язану з декларацією та майном Андрія Коболєва. Якщо викладені в ЗМІ факти підтвердяться, громадські активісти ініціюватимуть звернення до Генеральної прокуратури з вимогою порушити кримінальне провадження. Адже фальсифікація декларації – це кримінальний злочин. За вчинення якого "світить" до двох років в'язниці. Просто дивовижно, як все нові покоління українських поcадовців примудряються не робити висновків з вже пройденого матеріалу. Корупційний вірус, схоже, передається від представників старої влади новим мешканцям високих і великих кабінетів.

Дмитро Тузов, "Відкрита Україна"

Share on Google Plus
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 ☞ :

Отправить комментарий